Jesteś tutaj

Choroba bostońska bostonka

Wysłane przez Janusz w śr., 03/07/2018 - 21:04
Opis choroby i objawy : 

Choroba bostońska to określenie opisujące rodzaj infekcji wirusowej objawiającej się wystąpieniem charakterystycznego rodzaju wysypki. Nazwa choroby nawiązuje do epidemii tego schorzenia, która miała miejsce właśnie w Bostonie w 1951 roku. Bostonka jest bardzo zaraźliwa, więc gdy wyjdzie na zewnątrz, może spowodować epidemię wśród ludzi. Swoją nazwę zawdzięcza chorobie, która wybuchła w Bostonie. Nazywa się to również wysypką bostońską lub grypą bostońską. Choroba bostońska rozprzestrzenia się poprzez mocz, kał i ślinę. Wystarczy, że chore dziecko kichnie na zabawkę ( lub rówieśnika inne dziecko ) lub nie myje rąk po skorzystaniu z toalety i pójdzie bawić się z innymi dziećmi. Jeśli organizm dziecka sam nie zwalczy wirusów, po 3-5 dniach od zakażenia mogą wystąpić objawy infekcji.
Wirus choroby jest usuwany z organizmu wraz z kałem, w którym może utrzymywać się przez około 4 tygodnie.
Choroba zaczyna się ostro. Temperatura ciała wzrasta do 38-39 ° C, pojawiają się objawy zatrucia (osłabienie, ból głowy, ból mięśni, ból gardła). Po 1-2 dniach pojawia się wysypka, która w ciężkich przypadkach obejmuje tułów, kończyny, twarz, stopy. Wykwity skórne z natury częściej mają postać różyczki lub odry, rzadziej szkarłatnej lub wybroczynowej. Po 3-4 dniach znika. Gorączka trwa 1-7 dni. U niektórych pacjentów obserwuje się inne objawy choroby (surowicze zapalenie opon mózgowych, epidemia mięśniowa).

Osobliwą odmianą wykwitów enterowirusowych jest choroba dotykająca dłonie, stopy i usta (w skrócie Hand-Fuss-Mund Krankheit lub HFMK). W tej postaci, na tle umiarkowanego zatrucia i niewielkiego wzrostu temperatury ciała, na palcach i stopach pojawia się wysypka w postaci małych pęcherzyków o średnicy 1-3 mm, lekko wystających ponad poziom skóry i otoczonych koroną przekrwienia. W tym samym czasie na języku i błonie śluzowej policzków znajdują się pojedyncze małe elementy afty.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Choroba bostońska bostonka u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów choroba bostońska zdjęcia opis informacje.

choroba bostońska zdjęcia
choroba bostońska
bostonka choroba
bostonka
wysypka bostońska na rekach
bostonka
choroba bostońska u dorosłych
bostonka
bostońska objawy
bostonka
wysypka bostońska w gardle
bostonka
choroba bostońska
bostonka
bostońska u dorosłych
bostonka
wysypka bostońska u dzieci
bostonka

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?