Jesteś tutaj

Chlamydia trachomatis

Wysłane przez Janusz w sob., 04/10/2021 - 22:38
Opis choroby i objawy : 

Chlamydia (chlamydioza) to jedna z najczęściej spotykanych bakteryjnych chorób wenerycznych. Zakażenie chlamydialne jest zakażeniem przenoszonym drogą płciową, wywołanym przez bakterię Chlamydia trachomatis. Przenoszą się przez stosunek i kontakt z płciowymi wydzielinami. Zakazić można się podczas kontaktu seksualnego (dopochwowego, oralnego lub doodbytniczego) z osobą zakażoną. Nawet jeśli przebyło się zakażenie wcześniej można zakazić się ponownie. Na zakażenie najbardziej podatne są osoby do 30 r. życia, które mają bogate życie erotyczne i nie zawsze pamiętają o prezerwatywie.
Po przedostaniu się do organizmu bakterie chlamydii zaczynają się rozmnażać i w szybki sposób przenikają do układu krwionośnego, a stamtąd mogą rozprzestrzenić się po całym ciele. W większości przypadków chlamydia przebiega bezobjawowo i może rozprzestrzeniać i rozwijać się w ludzkim organizmie wiele lat.
Ponad 70% kobiet i 50% mężczyzn z zakażeniem Chlamydia trachomatis nie ma żadnych objawów ze strony narządów moczowo-płciowych. Zakażenie dotyczące gardła i odbytnicy zazwyczaj nie daje żadnych objawów.
Najczęstsze objawy u kobiet to:
- zmiana barwy lub zapachu lub ilości wydzieliny z pochwy
- krwawienia między miesiączkami lub obfite miesiączki
- krwawienia po stosunku seksualnym
- pieczenie przy oddawaniu moczu
- bóle lub dyskomfort w dole brzucha.
Najczęstsze objawy u mężczyzn to:
- pieczenie przy oddawaniu moczu
- wydzielina z cewki moczowej
- może wystąpić ból jąder.

Czynnikiem wywołującym chorobę jest chlamydia, wewnątrzkomórkowy pasożyt, który w swoim cyklu rozwojowym przypomina zarówno wirusa, jak i bakterię. Okres inkubacji w przypadku rozwoju chlamydii wynosi od 5-7 dni do 3-6 tygodni (średnio 20-30 dni)

Jak rozprzestrzenia się chlamydia?

1. Kontakt seksualny, w tym seks waginalny, analny i oralny. Prawdopodobieństwo przeniesienia z jednego stosunku płciowego wynosi 68% z zakażonej kobiety na mężczyznę i 25% z zakażonego mężczyzny na kobietę.

2. Wertykalne - zakażenie noworodków (zapalenie spojówek lub zapalenie płuc) podczas porodu przez chorej matki podczas przechodzenia przez kanał rodny.

3. Droga zakażenia chlamydią przez kontakt z gospodarstwem domowym jest zauważana znacznie rzadziej przez pościel i przybory toaletowe, pościel itp. Opisano przypadki infekcji błony śluzowej spojówki oka podczas przenoszenia wydzieliny z narządów płciowych rękami.

Jakie są objawy zakażenia chlamydiami?

Większość osób z chlamydią nie ma żadnych objawów, a wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że są zarażeni tą infekcją.

Kobiety z objawami mogą zauważyć nietypowe upławy z pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu. Ponadto możliwe są okresowe bóle bólowe w dolnej części brzucha i podczas stosunku, a także plamienie poekspozycyjne.

Objawy u mężczyzn mogą obejmować: wydzielinę z prącia; pieczenie podczas oddawania moczu; ból i obrzęk jednego lub obu jąder (chociaż jest to mniej powszechne)

Mężczyźni i kobiety mogą również dostać chlamydii odbytnicy. Dzieje się to podczas seksu analnego lub rozprzestrzeniania się z innego zakażonego miejsca (na przykład pochwy). Chociaż infekcje te często nie powodują żadnych objawów, mogą powodować ból odbytu, wydzielinę i krwawienie.

Skąd wiesz, że jesteś zarażony chlamydią?

Istnieją testy laboratoryjne do diagnozowania chlamydii. Najdokładniejszy i najbardziej czuły jest PCR, który pozwala na wykrycie nawet niewielkiej ilości patogenu w badanym materiale. Do badań pobiera się zeskrobiny z szyjki macicy oraz z cewki moczowej, krwi, nasienia, moczu.

Leczenie : 

Zakażenie Chlamydia trachomatis leczy się doustnie antybiotykami, zwykle azytromycyną lub doksycykliną. Aby jednak kuracja była skuteczna, trzeba ją przeprowadzić: u obojga partnerów, ściśle z zaleceniami lekarza, zrobić później badania kontrolne.

Profilaktyka : 
Ponieważ Chlamydia jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób przenoszonych drogą płciową zaleca się, by testy wykrywające obecność tej bakterii wykonywał każdy, kto jest aktywny seksualnie, przynajmniej raz w roku. W profilaktyce zapobiegania zakażeniu zaleca się przede wszystkim stosunki płciowe przy użyciu prezerwatywy oraz zaprzestanie zachowania seksualnego o zwiększonym ryzyku – do takiego zalicza się na przykład częstą zmianę partnerów.
Powikłania: 
Jakie są powikłania zakażenia chlamydiami? Początkowa szkoda spowodowana przez chlamydię często pozostaje niezauważona. Jednak chlamydia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Powikłaniami moczowo-płciowymi chlamydii u mężczyzn są chlamydiowe zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrzy. U kobiet nieleczona chlamydia powoduje rozwój zrostów, co dalej prowadzi do rozwoju bezpłodności lub może powodować potencjalnie zagrażającą życiu ciążę pozamaciczną. Jednym z poważnych powikłań chlamydii jest zespół cewki moczowo-ocznej i maziowej, charakteryzujący się triadą objawów klinicznych: zapaleniem spojówek, zapaleniem cewki moczowej, zapaleniem stawów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJEĆ jak wygląda Chlamydia trachomatis u dzieci niemowlaków dorosłych mężczyzn i kobiet. Poniżej zdjęcia choroby, podstawowe, typowe i nietypowe objawy poniżej galeria obrazów mycoplasma zakażenie opis informacje.

mycoplasma zakażenie
mycoplasma zakażenie
chlamydia pod mikroskopem
chlamydia pod mikroskopem
objawy chlamydii w gardle
objawy chlamydii w gardle
mycoplasma jak wykryć
mycoplasma jak wykryć
chlamydia powieki
chlamydia powieki
chlamydia spojowki
chlamydia spojowki
jak wygląda chlamydia
jak wygląda chlamydia
chlamydia gardło
chlamydia gardło
chlamydia bialy jezyk
chlamydia

ZDJĘCIA OBRAZY::

Co szukasz ?