Jesteś tutaj

Bruceloza

Wysłane przez Janusz w sob., 04/10/2021 - 23:13
Opis choroby i objawy : 

Bruceloza inna nazwa choroby to: gorączka maltańska, choroba Banga, gorączka falująca, gorączka kozia, gorączka skalna, gorączka gibraltarska, gorączka Rio Grande. Bruceloza u ludzi jest zakaźną chorobą odzwierzęcą dotykającą układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, układ mięśniowo-szkieletowy. Bruceloza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie z rodzaju Brucella. Ta infekcja dotyka głównie zwierzęta, w tym kozy, owce, wielbłądy, świnie, łosie, jelenie, bydło i psy. U ludzi bruceloza rozwija się po kontakcie z zakażonymi zwierzętami lub z produktami z mleka lub mięsa zakażonych zwierząt. Brucella to małe kuliste lub pręcikowe mikroorganizmy, które są odporne na niskie temperatury i wilgotne środowisko. Mogą bardzo długo przeżyć w ziemi, na wełnie owiec.
Bakterie z rodzaju Brucella - tolerują niskie temperatury i dobrze znoszą zamrażanie, utrzymują się w wodzie do 5 miesięcy i 3 miesiące w glebie, w mleku krowim - do 45 dni, w serze feta - do 60 dni, w maśle, śmietanie, jogurcie i świeżych serach - przez cały okres ich wartości odżywczej, lub w całym terminie przydatności; w mrożonym mięsie - do 5 miesięcy w wełnie - do 3-4 miesięcy W mleku mogą żyć 20-70 dni
Brucella w temperaturze 80 st. ginie po 5 minutach, w wrzątku ginie natychmiast. Po kilku minutach ginie też stosując środki dezynfekcyjne. Źródłem czynników powodujących infekcje są:
zwierzęta małe i duże rogate bydło, świnie, znacznie mniej jelenie , wielbłądy , psy , koty.
Pierwszy opis brucelozy został dokonany przez Hipokratesa ponad 2000 lat temu. Pierwszy naukowy opis brucelozy został wykonany w 1861 r. przez angielskiego lekarza wojskowego Marstona. W przypadku brucelozy u kobiet w ciąży istnieje możliwość przeniesienia wewnątrzmacicznego. Bruceloza w Polsce też występuje.
Rozprzestrzenianie się brucelozy od osoby do osoby jest bardzo rzadkie. Jeśli zakażone matki karmią piersią mogą przenosić infekcję na swoje niemowlęta. Zarażenie przez kontakt seksualny jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Bruceloza objawy u ludzi.
W chorobie brucelozie zoonoza występuje kilka etapów: bruceloza ostra, podostra i przewlekła.
Okres brucelozy ostrej gorączkowej u ludzi najczęściej wynosi kilka dni, czasami opóźnia się do 3 tygodni lub miesiąca. Chorzy mogą mieć objawy takie jak zaburzenia snu , brak apetytu, bóle głowy , niestabilność emocjonalną, przekrwienie i obrzęk twarzy i szyi węzły chłonne, głównie szyjne i pachowe, nieco powiększone i umiarkowanie bolesne w dotyku.
Podostra postać brucelozy u ludzi charakteryzuje się naprzemiennymi nawrotami gorączki z okresami normalnej temperatury. Okresy gorączkowe mogą mieć różny czas trwania, wzrost temperatury zmienia się od wartości podgorączkowej do skrajnie wysokiej (w tym w ciągu dnia). Wzrostowi temperatury towarzyszą objawy: ból mięśni i stawów, (mrowienie, „dreszcze” w różnych częściach ciała), ogólne osłabienie, zmniejszenie apetytu i zaburzenia rytmu serca, suchość w ustach, częste zaparcia. Podostrej postaci brucelozy towarzyszą objawy alergii - wysypki, zapalenie skóry, rozwija się reaktywne zapalenie wielostawowe , zapalenie kaletki i zapalenie ścięgna . Mężczyźni charakteryzują się uszkodzeniem jąder i ich przydatków , kobiety mogą mieć zaburzenia miesiączkowania , zapalenie błony śluzowej macicy.
Objawy bruceloza przewlekła u człowieka . W tym etapie choroba przebiega falami, z objawami objawów zmian wielonarządowych. Zwykle chorobie nie towarzyszy już gorączka, mogą jednak pojawiać się stany podgorączkowe.
Przerwy między nawrotami choroby mogą trwać 1-2 miesiące. W przypadku powstania nowego zakaźnego ogniska wewnątrz ciała następuje objaw pogorszenie ogólnego stanu chorego. Objawy przewlekłej brucelozy zależą od pierwotnego uszkodzenia układu funkcjonalnego przez patogen i ciężkości składnika alergicznego.
Często rozwija się zapalenie stawów i tkanek otaczających, patologie tkanki łącznej (zwłóknienie, zapalenie tkanki łącznej) w okolicy lędźwiowej i krzyżowej, stawy łokciowe. Czasami rozwija się zapalenie kręgosłupa, znacznie pogarszając stan pacjentów z powodu intensywnego bólu i ograniczeń w poruszaniu się.
Choroba bruceloza trwa średnio 3 miesiące u ludzi, ale może być wydłużona do 1-2 lat lub dłużej, występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wskaźnik śmiertelności z powodu tej choroby brucelozy jest niski - mniej niż 2%.
Po wyleczeniu brucelozy możliwe jest nadmierne pocenie się, ból stawów, ich deformacja i objawy neurologiczne.

Diagnoza rozpoznanie brucelozy:
Lekarz musi dokładnie przeprowadzić wywiad epidemiologiczny z chorym, dowiedzieć się, czy miał kontakt z chorymi zwierzętami lub surowcami zwierzęcymi. Chory kierowany jest na badania pełną morfologię krwi , badanie moczu. Na zdjęciu rentgenowskim z brucelozą widoczne uszkodzenia kości i stawów.

Bruceloza
ICD-10: A23 - Bruceloza

Leczenie : 

Brucelozę leczy się w szpitalu antybiotykami.

Profilaktyka : 
Zapobieganie brucelozie to szereg działań weterynaryjnych i medycznych. Terminowe badania w laboratorium próbek krwi od zwierząt na chorobę brucelozę. W gospodarstwach koniecznie izolować zwierzęta z brucelozą. Ich ubojowi z późniejszym przetwarzaniem mięsa na konserwy powinny towarzyszyć autoklawowanie. Wszystkie produkty mleczne (jogurt, twaróg, kefir, śmietana, masło) powinny być przygotowane z mleka pasteryzowanego. W celu zapobiegania brucelozie zakażeniom zawodowym w opiece nad chorymi zwierzętami należy przestrzegać wszystkich środków ostrożności (nosić gumowe buty, rękawiczki, specjalne fartuchy, fartuchy).

Co szukasz ?