Jesteś tutaj

Adenowirusy zakażenie

Wysłane przez Janusz w wt., 02/11/2020 - 23:33
Opis choroby i objawy : 

Co to są adenowirusy ?
Adenowirusy (łac. Adenoviridae) - rodzina wirusów, mających szeroki zakres chorobotwórczości. Są
zdolne do wywołania chorób układu oddechowego, moczowo-płciowego, chorób żołądkowo-jelitowych i chorób oczu. Obecnie nie ma konkretnych leków do leczenia infekcji adenowirusowych. Adenowirusy zostały w 1953 wykryte w tkance migdałków (tkance adenoidalnej), stąd ich nazwa. Dotychczas wyodrębniono 51 serotypów adenowirusów, ale tylko jedna trzecia spośród nich jest chorobotwórcza dla człowieka. 
Zakażenie adenowirusem następuje w wyniku zakażenia wniknięcia wirusa do organizmu. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub fekalno-oralną. 
Zakażenie adenowirusem - choroba ostrej infekcji wirusowej układu oddechowego wywołanej przez adenowirusa i charakteryzująca się rozwojem zapalenia błony śluzowej nosa i gardła , zapalenia krtani i tchawicy , zapaleniem spojówek. W ogólnej strukturze ostrych chorób układu oddechowego infekcja adenowirusem stanowi około 20%. Największą podatność na adenowirusy wykazują dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Uważa się, że w wieku przedszkolnym prawie wszystkie dzieci zostały zarażone adenowirusem i przechodziły jedną z infekcji.

WIRUSY leczenie domowe =>> https://domowe-sposoby.com/porady/wirusy

Przyczyny infekcji  adenowirusowej:
- kontakt z chorym;
- jedzenie skażonej żywności,
- picie skażonej wody;
- korzystanie z przedmiotów, z którymi kontaktowała się chora osoba .

Głównymi objawami klinicznymi, które mogą przybierać postać zakażenia adenowirusowego, są: katar dróg oddechowych ( zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, zapalenie migdałków i gardła, zapalenie krtani i tchawicy), gorączka gardłowo-spojówkowa, ostre zapalenie spojówek i zapalenie rogówki i spojówki, zespół biegunkowy. 
Przebieg zakażenia adenowirusem może być łagodny, umiarkowany i ciężki; nieskomplikowany i skomplikowany (szereg uciążliwych objawów ).
Okres inkubacji w przypadku zakażenia adenowirusem trwa 2-12 dni (zwykle 5-7 dni), po czym następuje wyraźny okres z charakterystycznym pojawieniem się objawów. Wczesne objawy to wzrost temperatury ciała do 38-39 ° C i umiarkowanie wyraźne objawy zatrucia (zmęczenie, utrata apetytu, bóle mięśni i stawów ). Równocześnie z gorączką, w górnych drogach oddechowych zachodzą zmiany nieżytowe. Pojawiała się wydzielina z nosa, które następnie stają się śluzowo ropna która utrudnia oddychanie przez nos. 
Występuje umiarkowane przekrwienie i obrzęk błony śluzowej tylnej ściany gardła, białe plamki punkty na migdałkach. W zakażeniu adenowirusem zachodzi reakcja z węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych. 
Zmiany spojówkowe w zakażeniu adenowirusem mogą wystąpić w wyniku nieżytowego, pęcherzykowego lub błoniastego zapalenia spojówek. Zwykle oczy są na przemian zaangażowane w proces patologiczny. Uciążliwy ból, pieczenie, łzawienie, uczucie obecności ciała obcego w oku . W drugim tygodniu choroby objawia się  zapalenie rogówki oraz  może też wystąpić zapalenie spojówek .
Jeśli zakażenie adenowirusem występuje w postaci jelitowej, napadowy ból występuje w okolicy około odbytowej i prawej okolicy biodra, gorączka, biegunka, wymioty. W silnym bólu objaw może  przypominać ostre zapalenie wyrostka robaczkowego .
Gorączka z infekcją adenowirusem trwa 1-2 tygodnie i może się wahać. Objawy nieżytu nosa i zapalenia spojówek ustępują po 7-14 dniach, katar górnych dróg oddechowych - po 14-21 dniach. W ciężkiej postaci choroby dotyczy to narządów miąższowych (Ze względu na różnorakie funkcje, jakie pełnią w organizmie narządy wewnętrzne, ich budowa znacząco się różni. Dla ułatwienia specjaliści podzielili organy (przez wzgląd na ich budowę) na: miąższowe - nerki, nadnercza, wątroba, śledziona, jajniki, jądra, węzły chłonne rurowe – naczynia krwionośne, pęcherz moczowy, pęcherzyk żółciowy, macica, żołądek, jelita.; może wystąpić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych . Dzieci pierwszego roku życia często chorują na adenowirusowe zapalenie płuc i ciężką niewydolność oddechową . Skomplikowane zakażenie adenowirusem jest zwykle związane z nakładaniem się wtórnego zakażenia; Najczęstszymi powikłaniami choroby są zapalenie zatok , zapalenie ucha środkowego , bakteryjne zapalenie płuc .
Objawy adenowirusa:
Objawy charakterystyczne dla adenowirusa zależą od miejsca występowania wirusa w organizmie:
objawy zapalenia gardła (ból gardła, ból gardła, ochrypły głos);
objawy nieżytu nosa (katar, zapalenie błony śluzowej nosa, kichanie);
obrzęk węzłów chłonnych;
wzrost temperatury ciała do 39 stopni;
mokry kaszel;
ból brzucha, biegunka , nudności, wymioty;
zawroty głowy;
częste oddawanie moczu, krew w moczu;
zaczerwienienie oczu, łzawienie, niewyraźne widzenie.

Domowe sposoby na leczenie WIRUSÓW => https://domowe-sposoby.com/wirusy-leczenie-naturalnymi-domowymi-sposobam...

Aby ustalić leczenie zakażeni adenowirusa, specjalista chorób zakaźnych zaleca szereg badań i testów:
całkowita liczba krwinek badanie;
badanie wymazu nosa i gardła;
analiza kału;
RTG zatok przynosowych , klatki piersiowej .
Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej aby wykluczyć choroby  grypy , ostrych zakażeń wirusowych układu oddechowego, zapalenia spojówek , zapalenia płuc i gruźlicy .

Zakażenie adenowirusem  ICD-10

B34.0 - Zakażenia adenowirusowe, nie określone

Leczenie : 

Leczenie adenowirusa
Niezbędne dla adenowirusów w leczeniu dzieci oraz dorosłych są:
- leki przeciwbakteryjne;
- leki przeciwgorączkowe;
- środki wykrztuśne;
- inhalacje alkaliczne;
- leki zwężające naczynia;
- multiwitaminy;
- procedury fizjoterapeutyczne.
Jeśli wystąpią powikłania, przepisywane są antybiotyki. Pacjentom zaleca się odpoczynek w łóżku, w przypadku ciężkiej choroby konieczna jest hospitalizacja. 

Brak leczenia adenowirusa może prowadzić do rozwoju takich chorób i powikłań jak:
- skurcze krtani;
- zapalenie zatok ;
- zapalenie ucha środkowego ucha środkowego i wewnętrznego ;
- zapalenie oskrzeli ;
- zapalenie płuc ;
- zapalenie migdałków .
U małych dzieci ze skomplikowanym przebiegiem choroby powikłania mogą być śmiertelne.

Profilaktyka : 
Aby uniknąć zakażenia należy przestrzegać standardowych zasad higieny, unikać kontaktu z chorymi ludźmi, unikać hipotermii, przegrzania. Nie są dostępne szczepienia ochronne ani inne metody zmniejszające ryzyko zakażenia adenowirusami.

Co szukasz ?